طراحی بوم کسب و کار در کرج

طراحی بوم کسب و کار در کرج

بوم مدل کسب وکار هویت بیزینس شماست !

فرض کنید قصد راه اندازی یک کسب وکار را دارید . اگر بدون پیش بینی های لازم و بدون در نظر گرفتن مواردی که برای راه اندازی یک کسب وکار مهم است اقدام به شروع بیزنس کنید ؛ مطمئنا پس از مدتی یا از صحنه رقابت حذف خواهید و یا در بهترین حالت دایره محدودی از مشتریان برای بیزینس خود را دارید .

بوم مدل کسب و کار چیست ؟

فرض کنید قصد راه اندازی یک کسب وکار را دارید . اگر بدون پیش بینی های لازم و بدون در نظر گرفتن مواردی که برای راه اندازی یک کسب وکار مهم است اقدام به شروع بیزنس کنید ؛ مطمئنا پس از مدتی یا از صحنه رقابت حذف خواهید و یا در بهترین حالت دایره محدودی از مشتریان برای بیزینس خود را دارید .

بوم مدل کسب و کار مانند پی یک ساختمان است که اگر نباشد کسب و کار به شکل جدی شکل نمی گیرد و به عبارتی پایه و اساس خاصی ندارد . پس اگر قبل از شروع بیزینس مد نظرتان ؛ به عواملی که در طول مراحل کاری به آن ها نیاز داشتید توجه نکردید این را بدانید که یک کسب و کار بی پایه و اساس ایجاد کردید که هر لحظه با یک لرزش ممکن است به باد برود.

بوم مدل کسب وکار به شما کمک می کند تا قبل از شروع بیزینس با همه واقعیت ها آشنا شوید و جزئیات مربوط به ارزش ها و فضای کسب وکار و مشتریان را به صورت کامل درک کنید.

بوم مدل کسب وکار شامل ۹ بخش اساسی است که وقتی به این ۹ بخش که در واقع ۹ سوال را بیان می کند پاسخ  دهید ؛ می توانید اجزاء دقیق کسب وکار خودتان را در فضای حرفه ای بیزینس مورد بررسی قرار دهید :

این ۹ بخش شامل مواد زیر هستند :

  1. بخش مشتریان :در این بخش باید بتوانید مشتریان هدف خودتان را شناسایی کنید و ببینید که محصول شما دقیقا چه نیازی از چه مشتریانی را برطرف می کند . اگر بازار هدفتان را همه مردم در نظر بگیرید پس یعنی اقیانوسی به عمق یک متر هستید و همه قشراز آدم ها را مورد هدف قرار دادید و نمی توانید به طور کامل به همه رسیدگی کنید .
  2. ارزش پیشنهادی : این دقیقا همان چیزی است که باید برای شما مهم باشد. باید از خودتان سوال بپرسید که خدمات و محصولی که در بازار ارائه می کنید چه نیاز خاصی از مشتری را برطرف می کند.

به عبارتی شما چه مزیت رقابتی می توانید نسبت به بقیه رقبایتان برای رفع نیازهای مشتری و رضایتمندی او پیدا کنید؟

  1. کانال های توزیع : شرکت از چه طریقی کالاو ارزش خود را به مشتری می رساند ؟
  2. کانال های ارتباط بامشتری :نحوه ارتباط شرکت با مشتری برای ارائه خدمات چگونه است؟
  3. فعالیت های کلیدی: شرکت دقیقا چه کاری برای خلق ارزش انجام می دهد ؟
  4. منابع : منابع اصلی شرکت شامل چه چیزهایی یا چه کسانی است ؟
  5. شرکای مهم و کلیدی کسب و کار : برای افزایش درآمد با هدف رضایت مشتری و همچنین کاهش ریسک شکست با شرکت های دیگرنیز همکاری کنید ؛ آن ها را مشخص کنید.
  6. تعامل با مشتری: هیچ چیز مهم تر از رضایت مشتری نیست ؟ چه فعالیت هایی از شروع به تصمیم خرید مشتری تا خدمات پس از فروش انجام خواهید داد؟
  7. درآمد:روش هایی که باعث ایجاد درآمد شرکت می شود را مشخص کنید.

طراحی بوم کسب و کار در کرج

چرا به بوم مدل کسب وکار نیاز داریم ؟

همانطور که گفتیم بوم مدل کسب وکار یک تصویر واضح از بیزینس را قبل از شروع کار در ذهن شما به وجود می آورد.

 بوم مدل کسب و کار مانند یک ماکت قبل از ساخت یک وسیله می ماند که شما قبل از شروع می توانید تمام خلاء های احتمالی را در نظر بگیرید و آن را پر کنید .

اگر بدون هدف و با فکری خالی از هرسوال وارد یک بیزینس شوید در نتیجه بعد از به وجود آمدن چالش های مختلف ممکن است کسب وکارتان را با شکست مواجه کنید زیرا کسب و کار مانند یک بچه است که شما باید به آن برای پیشرفت پر وبال دهید و برنامه ریزی کنید . اگر بوم مدل کسب وکار نداشته باشید چگونه می توانید مشکلات مربوط به بیزینس خود را بفهمید و بر پایه سوالات برنامه ریزی کنید و برای مشتریان ارزش خلق کنید و از رقبا پیشی بگیرید ؟

در نتیجه اگر قرار باشد بیزینس خود را به صورت خلاصه در پنج دقیقه به دیگران توضیح دهید تنها با داشتن بوم مدل کسب وکار می توانید یک ترسیم کلی از بیزینس داشته باشید و آن را به صورت کامل همراه با بخش های اصلی کسب و کار خود توضیح دهید .

در بیشتر فعالیت های استارتاپی نیز اگر تصمیم به جذب سرمایه از طریق سرمایه گذاران داشته باشید ؛ بدون داشتن بوم مدل کسب وکار ؛‌ بیزینس شما از نظر آن ها بی هویت محسوب می شود و این یعنی شما برای بیزینس خود وقت و ارزش فکرکردن و تأمین منابع نداشتید .پس چطور انتظار دارید که سرمایه گذاران قانع به سرمایه گذاری برای یک بیزینس بی هویت شوند ؟!

درنتیجه یکی از مهمترین فعالیت هایی که صاحبان کسب وکار قبل از شروع بیزینس خود باید انجام دهند تهیه بوم کسب وکار می باشد.

حساب شده

امپراطوری کسب و کار خود را بنا کنید!

هر آنچه برای موفقّیت در کسب و کار خود باید در نظر بگیرید را به تیم ما بسپارید

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است