همه می‌توانند سخنران شوند

شما هم می‌توانید سخنران شوید.

چگونه به ارتباط‌گر و سخنرانی ماهر تبدیل شویم؟

افراد بسیاری هستند که از سخنرانی در جمع واهمه دارند. ترس از صحنه رایج‌ترین نوع ترس در سراسر دنیاست ولی سخنرانی آموختنی است و اگر مصمم به انجامش باشید، آن‌ را خواهید آموخت.

– تا می‌توانید در انظار عمومی سخنرانی ارائه دهید تا ترستان از بین برود.

– درباره موضوعی که می‌خواهید سخنرانی کنید،‌ یاد بگیرید و بارها و بارها تمرین کنید.

– برای ارائه بهتر سعی کنید سخنرانی را حفظ نکنید چون احتمال فراموش کردن آن زیاد است.

– مشتاقانه و با صمیمیت صحبت نمایید.

– اطلاعاتی درباره مخاطبان بگویید. آنها عاشق شنیدن درباره خودشان هستند.

– گفتن داستان‌های مرتبط شخصی به جذابیت سخنرانی می‌افزاید.

– تا حد ممکن و به اندازه ساده صحبت نمایید و سعی کنید سخنرانی طولانی نباشد.

هر کسی توانایی صحبت روی صحنه را دارد

خبر خوب این است که با آموزش و تمرین می‌توانید سخنران نیرومندی شوید. ۱۰ تا ۱۴ روز پیش از سخنرانی، ۵۰ پرسش در مورد موضوع سخنرانی بنویسید. ۲۰ دقیقه بعدی را به پاسخ‌هایشان اختصاص دهید. انجام این کار طرح کلی سخنرانی را مشخص می‌کند. حالا زمان آن است که به صورت مداوم و مداوم تمرین کنید.

روی سن طبیعی سخن بگویید. اگر سخنرانی را حفظ کنید ممکن است متن را فراموش نمایید. بهترین روش، یاد گرفتن موضوع سخنرانی است. تمرین کنید بر چه واژه‌ها و عباراتی باید تاکید شود. روی تُن صدایتان کار کنید.

خودتان باشید

اگر می‌خواهید سخنرانی‌تان به دل مخاطب بنشیند،‌ با خودتان روراست باشید. صمیمانه و طبیعی سخن بگویید. سخنرانی نمایشی نایتینگل با روش سخنرانی دیل کارنگی تفاوت‌های زیادی داشت ولی هر دو سخنرانان فوق‌العاده‌‌ای بودند، چون مخاطبان در مرکز توجه قرار داشتند. لباس پوشیدنتان را هوشمندانه انتخاب کنید و حرکت گام‌هایتان را هماهنگ نمایید. تماس چشمی با مخاطب را فراموش نکنید.

آیا تصور سخنرانی در انظار عمومی برایتان مشکل است؟

جمله معروفی هست که می‌گوید اگر از چیزی می‌ترسی انجامش بده! شروع کنید و همه تلاش‌های سخت‌تان را به‌کار گیرید. از اهدافتان فهرستی تهیه نمایید. نوشتن باعث می‌شود اهداف در ضمیر ناخودآگاهتان نهادینه گردد. به یاد آورید که سخنرانی موثر چه منافعی برایتان دارد. اگر حواستان پرت می‌شود، استفاده از تکیه‌گاه‌های متحرک گزینه‌ی خوبی است. هیچکس نمی‌تواند شما را دلسرد کند مگر اینکه خودتان بخواهید!

شنیدید … ؟

سخنرانان از شوخی به عنوان ابزاری مفید استفاده می‌کنند، ولی نیازی نیست مسخره‌بازی دربیاورید. با ظرافت از شوخی‌تان استفاده کنید،‌ قرار است مخاطب را خوشحال کنید. «آن موضوع مرا به یاد داستانی انداخت» گذاره‌ای بی‌ظرافت است.

در مورد دیگران داستان‌هایی تعریف کنید.

سخنرانان بزرگ با استفاده از داستان‌ها کمک می‌کنند تا مردم به پیام سخنرانی فکر کنند. حکایت‌ها و داستان‌ها موجب می‌شوند مخاطبان احساسات موجود در سخنرانی را لمس کنند و این باعث ایجاد ارتباطی صمیمی می‌گردد. روزولت در هنگام صحبت لبخند را فراموش نمی‌کرد و ژست‌های دوستانه به‌کار میبرد. در انتخاب واژگان حساسیت به خرج دهید. اگر کلمات ساده کارایی دارد نیازی نیست کلمات غیرمعمول به‌کار ببرید.

سخنور نباشید!

«سخنرانی خوبی بود» پاسخی نیست که می‌خواهید بشنوید. سخنرانی به ۳ دلیل انجام می‌شود: اطلاع‌رسانی، سرگرم‌کننده و تشویق به اقدام. می‌توان گفت سومین مورد رایج‌ترین دلیل است. بنابراین پاسخ مورد علاقه شما این است که مردم پس از پایان سخنرانی بگویند «بیا برویم!». با صداقت و صمیمیت و صراحت کلام می‌توانید در قلب مخاطبان بنشینید و کاری کنید که مشتاقانه به سخنرانی‌تان گوش دهند. از تحسین و افتخار کردن به مخاطبانتان غافل نشوید.

همه می‌توانند سخنران شوند

سریع و نیرومند آغاز کنید

برای متقاعد کردن مخاطبان به شروعی نیرومند نیاز دارید. برای جلب توجه از واژگانی استفاده کنید که شنوندگان را علاقمند کند و برای این‌کار ۵ ثانیه اول فرصت دارید! تحریک کردن کنجکاوی مخاطبان روش خوبی است. پرسشی مطرح کنید یا برای دانستن علت مشتاقشان نمایید. اگر می‌خواهید در ابتدای سخنرانی اعتمادبه‌نفس ایجاد کنید، سرآغازی عالی داشته باشید.

چگونه مخاطبتان را متقاعد می‌کنید؟

همه مخاطبان زودباور نیستند و متقاعد کردنشان ساده نیست. برای پذیرش نقطه‌نظرتان توسط مخاطب از ۳ تکنیک استفاده نمایید: مطرح کردن بحث منطقی، برانگیختن احساسات و استفاده از قدرت شخصیت‌تان. ۵ «عنصر ترغیب» کمکتان می‌کند به شکلی متقاعدکننده، پیامتان را منتقل نمایید:

۱. ابداع: رئیس جمهور جان.اف.کندی خلاقانه‌ترین راه را برای اعلام موضوع در سخنرانی تحلیفش گفت، «مشعل به‌دست نسل جدیدی از آمریکایی‌ها رسیده است.» شما هم دوست دارید سخنانتان به‌یادماندنی باشد!

۲. چیدمان: سخنرانی ۳ بخش دارد: «سرآغاز، بدنه و پایان» دقت کنید ایده‌ها و روش معرفی موضوع را چگونه چیدمان می‌کنید.

۳. سبک: واژه‌های انتخابی‌تان و روش سخنرانی‌تان منعکس‌کننده شخصیت شما هستند. با خودتان و با مخاطبان روراست باشید و با توجه به شرایط، سبک مناسب را انتخاب نمایید.

۴. حافظه: پیش‌تر گفتیم حفظ کردن به سخنرانی لطمه می‌زند. از علائم اصلی استفاده کنید که یادآوریشان برایتان راحت است. در نتیجه تمرکز خود را از دست نمی‌دهید.

۵. ارائه: زبان بدن و روش فیزیکی صحبت کردن شما، ارائه سخنرانی را تشکیل می‌دهد. برای انجام درست آن زیاد تمرین کنید. روش شما برای گفتن مطالب بسیار مهم است.

در سخنرانی خود اگر می‌خواهید اثرگذاری بیشتری داشته باشید، به جای بحث، پیشنهاد ارائه دهید. مطالب به‌یادماندنی و حذف هرگونه ایده متناقض از ذهن مخاطب، باعث می‌شود شما را باور کنند. برای اثرگذاری بیشتر، از مشارکت مخاطبان استفاده کنید.

دیل کارنگی فرمول جادویی ۳ مرحله‌ای ارائه کرد

این فرمول جادویی برای تشویق مخاطبان کاربرد دارد.

۱. اگر در اقدام خاصی تجربه شخصی دارید که مایلید اثری که بر شما داشته بر مخاطبانتان بگذارد، آن را به اشتراک بگذارید.

۲. به شکلی کوتاه، واضح و مستقیم از شنوندگانتان درخواست کنید که برای پیشنهادتان اقدام کنند.

۳. به صورت خلاصه برایشان توضیح دهید که این کار چه سودی برایشان دارد.

همان‌قدر که برای سرآغاز برنامه‌ریزی می‌کنید برای پایان سخنرانی نیز باید به دقت برنامه‌ریزی داشته باشید. از آغاز تا پایان، سخنرانی باید جریان طبیعی داشته باشد. در انتهای سخنرانی‌تان فقط تشکر نکنید. واژه‌هایی به کار برید که در ذهن مخاطبان باقی بماند.

یک بازه زمانی تعیین کنید تا پس از سخنرانی، با جلسه پرسش و پاسخ فرصتی برای مشارکت شنوندگان فراهم کنید. برقراری تماس چشمی مناسب با افراد را فراموش نکنید. در صورت ندانستن پاسخ سوالی، روراست باشید.

همه می‌توانند سخنران شوند

سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت فرهوش

)
    is typing...

    نیاز به مشاوره دارید؟ در خدمتیم

    ارسال لغو