طراحی سایت در کرج

یکشنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۸
English
فارسی

اهمیّت و ضرورت کارآفرینی

خانه » دسته‌بندی نشده » اهمیّت و ضرورت کارآفرینی
اهمیّت و ضرورت کارآفرینی

در این مقاله مطالبی پیرامون اهمیّت و ضرورت کارآفرینی، تعریف کارآفرینی، ویژگی های کارآفرینان و مطالب مرتبط دیگر بررسی خواهد شد. ابتدا بهتر است به تعریف کارآفرینی بپردازیم آنگاه با درک کردن تعریف و مفهوم آن بهتر و عمیق تر می توانیم اهمیّت و ضرورت کارآفرینی را درک نماییم.

تعریف کارآفرینی

دانشمندان زیادی برای کارآفرینی( entrepreneurship) تعاریفی ارائه داده اند ولی ما فقط به تعریفی که آقای ژوزف شومپیتر که از او بعنوان پدر کارآفرینی یاد میشود_ ارائه داده است اکتفا می کنیم. تعریف اولیه ای که شومپیتر در سال 1928 در مورد کارآفرینی ارائه داد کارآفرینی را در درک و بهره برداری از فرصت ها میدانست ولی  بعدها دیدگاه خود را  در مورد کارآفرینی به نوآوری گره زد و روش های پنج گانه ایجاد نوآوری را برشمرد:

 • خلق و معرفی یک کالای جدید
 • استفاده از روش ها و شیوه های جدید و نو برای تولید محصولات موجود
 • خلق و ایجاد بازار جدید برای محصولات موجود
 • شناسایی و کشف منابع جدید برای تامین مواد اولیه و خام
 • طراحی و ایجاد ساختاری جدید و اثربخش برای صنعت

حال با درک تعریف و مفهوم کارآفرینی و نیز موارد پنجگانه فوق الذکر از نگاه شومپیتر اکنون به ضرورت و اهمیت کارآفرینی واقف شده و به این نتیجه میرسیم که اهتمام در کارآفرینی سبب رشد اقتصادی جامعه خواهد شد. کارآفرینی به دلایل خلق و ایجاد محصول و خدمات، ایجاد راه حل های نوین و مؤثر برای مشکلات موجود جامعه، سبب جذب سرمایه سرمایه گذاران و رونق گرفتن فضای بازار داخلی و همچنین رقابتی شدن آن میشود که اولاً شکاف ها و خلأهای بازار را از بین می برد و ثانیاً افزایش صادرات و ارز آوری را رقم خواهد زد که این مسئله سبب افزایش نرخ اشتغال و برطرف شدن رکود اقتصادی و توسعه کشور می شود و همچنین به دنبال آن تأمین و افزایش رفاه اجتماعی را در پی خواهد داشت.

با تغییر زاویه نگاهمان از کارمندی به کارآفرینی متوجه خواهیم شد که دیگر به دلیل نبود شرایط استخدام دائمی و تغییر آن به قراردادی یا پروژه ای که منجر به عدم ثبات شغلی کارمندان شده است و نیز با پیشرفت تکنولوژی که سبب هوشمند شدن( اتوماسیون) بسیاری از  بخش های مختلف سازمان و به تبع آن منجر به تعدیل نیروها می شود پذیرفتن شغل کارمندی آینده ای پر ریسک دارد لذا بسیاری از کارمندان تعدیل شده و نیز بسیاری از افراد جویای کار که آینده نگر هستند به سمت کارآفرینی گرایش پیدا کرده اند.

اگر از منظر سازمان ها به مسئله کارآفرینی بندیشیم متوجه خواهیم شد که تغییر و تحولات بسیار سریع دنیای امروز و پیشرفت های علمی و تکنولوژی روزافزون منجر به افزایش پیچیدگی سازمان ها شده است که این امر چالشی برای سازمان ها محسوب خواهد شد که سازمان ها برای برون رفت از این چالش چاره ای جزء نگاه ویژه به مسئله کارآفرینی ندارند. امروزه بسیاری از سازمان های موفق و پیشرو با اهمیت دادن به مسائل کارآفرینی و تخصیص بودجه ویژه و امکانات مؤثر به آن، تشکیل تیم ها، اتخاذ فرهنگ کارآفرینی در تمامی سطوح سازمان و اهمیت دادن به منابع انسانی به گونه ای که هر فرد در سازمان فردی مولد و پردازنده ایده نو باشد پیشرفت های مستمر و شگرفی را بدست آورده اند.

امروزه نگاه متفاوتی به بنگاه های اقتصادی میشود. اگردرگذشته دارایی های مشهود و فیزیکی و سخت افزاری مانند ملک و زمین و پول در بنگاه های اقتصادی بیشتر مؤثر بوده امروزه آنها جای خود را به  کارآفرینی و نوآوری، ابداع و اختراع محصولات جدید و مورد نیاز جامعه داده است. اگر در گذشته افرادی که منابع مالی بیشتری داشتند به عنوان ثروتمند شناخته میشدند امروزه افرادی که دارای دانش نوآوری و کارآفرینی می باشند بعنوان ثروتمند شناخته می شوند.

با ارائه مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که امروزه موتور محرکه هر جامعه ای برای حل و برون رفت از مسائل و مشکلاتی نظیر رکود اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری، افزایش نرخ تورم، کاهش رفاه اجتماعی و… کارآفرینی و اهمیت دادن به بنگاه های کوچک اقتصادی می باشد که موجب پیشرفت اقتصاد، خلق و افزایش ثروت و افزایش رفاه اجتماعی جامعه شده که شاهد این مدعا کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، آلمان، ژاپن، چین می باشند که به کارآفرینی و بنگاه های کوچک اقتصادی اهمیت ویژه ای قائل شده اند. اهمیت و ضرورت کارآفرینی تا جایی پیش رفته است که برای آن یک رشته دانشگاهی تحت عنوان کارآفرینی و مدیریت کارآفرینی اختصاص داده شده است.

امّا شاید از خود بپرسید که آیا من هم میتوانم یک کارآفرین باشم؟ یا اینکه کارآفرینان دارای ویژگی های خاصی هستند که هر کسی نمیتواند یک کارآفرین با شد! برای پاسخ به این سوالات بهتر است ویژگی های کارآفرینان را بررسی کنیم

ویژگی های افراد کارآفرین

کارآفرینان افرادی هستند که به امید پیدا کردن فرصت های ایجاد کسب و کار، هوشمندانه به اطراف خود نگاه میکنند و این هوشمندی از ویژگی های مستمر و همیشگی آنهاست. کارآفرینان افرادی ماجراجو هستند و ریسک آن را می پذیرند، توانایی آن را دارند که سرمایه و منابع انسانی را جذب کنند و در مدیریت بر کسب و کار خود توانا هستند. در ذیل بخشی از ویژگی های افراد کارآفرین نامبرده میشود:

 • هدف و پشتکار دارند.
 • آمادگی مواجه شدن با شکست را دارند.
 • متکی به خود هستند.
 • توانایی به حداقل رساندن مشکلات را دارند.
 • تمایل و توانایی مشورت با کارشناسان را دارا می باشند.
 • مسئولیت پذیر و داراری اعتماد به نفس کافی می باشند.
 • قابلیت تغییر و انعطاف پذیری را در خود می بینند.
 • دارای تعهد، ابتکار و خلاقیت می باشند.
 • شجاعت و توانایی ارائه عقاید خود به دیگران را دارا هستند.
 • و …

در انتها خاطر نشان میکنم که اگر توانایی ها و ویژگی های افراد کارآفرین را در خود احساس نمی کنید باید به شما بگویم که  نگران نباشید چون بسیاری از این ویژگی ها قابل یادگیری، آموزش و انتقال هستند. افرادی که علاقمند به کارآفرینی و مشاغل خانگی می باشند می توانند با مراجعه به سایت http://kara.mcls.gov.ir نسبت به گرفتن وام کارآفرینی اقدام نمایند.


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت زرّین فکران فرهوش می باشد. ©
LemonTheme